Leadership Team

Kath Pigdon Headteacher
Richard O’Connor Deputy Headteacher
Katy Birks Assistant Headteacher – ECF & ITT
Laura O’Connor Assistant Headteacher  – Teaching & Learning
Ellen Mothersdale Assistant Headteacher – SENCO & Inclusion
Tom Priddle Assistant Headteacher – Teaching & Learning

 

Associate Senior Leadership Team

Sarah Carruthers Associate Assistant Headteacher – Student Ethos & Culture
Yvonne Dixon Raising Standards Lead
Tracey Hill Associate Assistant Headteacher – CEIG Lead & Student Participation
Natalie Nicholls Associate Assistant Headteacher – Sixth Form & Teaching & Learning

 

Safeguarding

Richard O’Connor Designated Safeguarding Lead & Welfare Officer & Deputy Headteacher
Ellen Mothersdale Deputy Safeguarding Officer & Assistant Headteacher

 

Art

Caren Bertram Curriculum Leader
Nicola Watson Teacher
Vanessa Bamkin Curriculum Support Teaching
Kerry Braithwaite Curriculum Support Teaching / Technical Assistant
Trisha Meynell Curriculum Support Teaching / Technical Assistant
Matt McGrath Photography Technician

 

Computing

Sharon Angland Curriculum Leader
Allan Brown Teacher
Richard Johnson Teacher

 

Design & Technology

Yvonne Dixon Curriculum Leader / Raising Standards Lead
Robert Brown Second in Department
Lesley Clementson Teacher
Danielle Twentyman Teacher
Sophie Callaghan Food Teacher
Ellen Mothersdale Food Teacher / Assistant Headteacher
Tracy Swan Food Teacher / Director of Learning YR12 &13
Miriam Stewart Curriculum Support Teaching / Technical Assistant / Teacher
Karl Mallinson Curriculum Support Teaching / Technical Assistant

 

English

Liz Sim Curriculum Leader
Tom Burkes Second in Department
Emma Andrews Teacher
Liz Booker Teacher
Clare Donohue Teacher
Sarah Ledger Teacher / Director of Learning YR9
Laura Mallin Teacher
Vikki Mulholland Teacher / Director of Learning YR10
Anthony Skelton Teacher
Tyler Wilson Teacher

 

Geography

Holly Sanderson Curriculum Leader
Keri Bowes Teacher
Alison Magson Teacher
Lou Mellor Teacher
Carolyn Tait Teacher
Hannah Van Der Westhuizen Teacher
Juliet Giecco Curriculum HLTA

 

Health & Social Care

Caroline Nettleton Curriculum Leader
Rikki Inglesfield Teacher
Steven Byers HLTA

 

History

Natalie Nicholls Curriculum Leader / Associate Assistant Headteacher
Harry Campbell Teacher
Tom Priddle Teacher / Assistant Headteacher
Natasha Scullion Teacher
Chris Walker Teacher
Tyler Wilson Teacher
Juliet Giecco Curriculum HLTA

 

Languages

Laura O’Connor Curriculum Leader / Assistant Headteacher
Rebecca Harris Second in Department
Rocio Adzo Teacher
Rachel Allgood Teacher
Claire Greig Teacher
Joanne Leighton Teacher
Thiago Tonussi Teacher

 

Maths

Jake Buttress Curriculum Leader
Julie Harpham Second in Department
Mark Charlton Teacher
Helen Cresswell Teacher
Holden Davis Teacher
Sarah Hodgson Teacher
Victoria Kelertaite Teacher
Andrew O’Connell Teacher
Natalie Myler Teacher
Glenn Tanner Teacher
Janette King Curriculum HLTA

 

Media

Annabel Gregory Curriculum Leader
Matt McGrath Media Technician & Trainee Teacher

 

Performing Arts

Susanna Cooper Director of Performing Arts & Head of Music
Michelle Serrechia Drama & Performing Arts Curriculum Leader
Kerry Buckley Teacher – Drama & Performing Arts / Director of Learning YR7
Rikki Inglesfield Teacher – Drama & Performing Arts
Sara Maclachlan Teacher – Music
Ian Matthews IMI – Drums/guitar
David Wood IMI – Guitar
Andy Tugwell IMI – Woodwind

 

Personal Development

Annabel Gregory KS3&4 PD Coordinator
Lucy Fitton KS5 PD Coordinator

 

PE

Richard Green Curriculum Leader
Kim Beaumont Second in Department
Dougal Anderson Teacher / Director of Learning YR11
Sarah Carruthers Teacher / Associate Assistant Headteacher
Reece Davies Teacher
Elizabeth Henderson Teacher
Rosie Holliday Teacher
Kath Pigdon Teacher / Headteacher
Patrick Tidmarsh Teacher / Director of Learning YR8
Louise Trickett Teacher

 

Religious Education

James Connolly Curriculum Leader
Lauren Booker Teacher
Louisa Bragg Teacher

 

Science

Melanie Ling Curriculum Leader
Alison Wright Second in Department / Head of Chemistry
Christopher Anders Teacher / Head of Physics
Conrad Hayward Teacher / Head of Biology
Mo Abdalelim Teacher
Simon Ling Teacher
Thomas Little Teacher
Richard O’Connor Teacher / Deputy Headteacher
Rebecca Percival Teacher
Meya Sansom Teacher
Kate Densley Teacher
Lynsey Stewart Teacher
Glen Bryson Technician Team Leader
Maria Dodgeon Curriculum Technical Assistant
Mike Boustead Curriculum Technical Assistant

 

Social Sciences

Tracey Hill Curriculum Leader – Business Studies / Associate Assistant Headteacher
Lucy Fitton Teacher – Psychology

 

Accelerate Curriculum

Kelly Dixon Teacher
Kelly Gilmore Teacher

 

Year Group Teams

Kerry Buckley Director of Learning Year 7
Kerry Braithwaite Student Manager Year 7
Patrick Tidmarsh Director of Learning Year 8
Shirley Jones Student Manager Year 8
Sarah Ledger Director of Learning Year 9
Charlotte Furniss Student Manager Year 9
Vikki Mulholland Director of Learning Year 10
Max Dawson Student Manager Year 10
Doug Anderson Director of Learning Year 11
Helen Elliot Student Manager Year 11
Tracy Swan Director of Learning Years 12&13
Sam Meakin Sixth Form Student Coach